This website works best with JavaScript enabled
Joomla

Львівська обласна асоціація

Всеукраїнської організації
Союз осіб з інвалідністю України

Ми вже неодноразово писали про унікального тренера Михайла Хусківадзе, який, незважаючи на поважний вік, – у свої 95 років працює, тренуючи паралімпійську збірну України зі стрільби з лука. Нещодавно цю непересічну особистість внесли до реєстру Книги рекордів України. Вручення сертифікату відбулося 11 березня на робочому місці рекордсмена – в тирі Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, де тренуються паралімпійці. Ця подія набула значного резонансу, адже її учасниками були численні учні Михайла Хусківадзе, серед яких є призери Паралімпійських ігор, чемпіони і призери Чемпіонатів світу та Європи, а також представники влади, громадськості та чимало журналістів. Цікаво, що кандидатуру М. Хусківадзе як найповажнішого діючого тренера планують запропонувати також до внесення у Книгу рекордів Гіннеса.

Михайло Кронідович не очікував такого дійства, тож був небагатослівним, проте щиро усміхався, приймаючи вітання, та охоче фотографувався з присутніми.

Варто зауважити, що Михайло Хусківадзе ось уже понад чверть віку тренує людей з особливими потребами. Цьому передували пошуки себе, здобуття освіти, а згодом – участь у Другій світовій війні. Саме там він втратив частину кисті лівої руки, що наблизило його до розуміння проблем людей з інвалідністю. Його учні тепло відгукуються про свого тренера. Бо він, хоч і буває строгий та вимогливий, зате завжди справедливий, а ще – своїм прикладом заохочує їх жити щасливо, незважаючи ні на що. Саме учні Михайла Кронідовича і зініціювали внесення його імені до Книги рекордів України, зокрема, ідея належала Романові Гутнику, а підтримав її Валерій Асавуляк. Вони разом із Богданом Носевичем і Ярославом Грибальським були одними з перших, кого взявся тренувати для паралімпійської збірної України Михайло Хусківадзе.

«Дуже радий, що, незважаючи на зайнятість і трагічні події, які відбуваються у нас в Україні, ви знайшли час і бажання прийти та приділити увагу лучникам», - саме так звернувся Михайло Кронідович до присутніх. Він також згадав свого колегу тренера Олега Ільяшенка, з яким і трудиться сьогодні, тренуючи паралімпійців. Михайло Хусківадзе зауважив, що сам він є лише частинкою з тих людей, які невтомно працюють.

Директор обласного центру «Інваспорт» Мирослав Николаєв назвав цю подію історичною не тільки для Львова чи України, але й всього світу. «Адже Михайлові Хусківадзе 95 років, всі ці роки він віддав спортові. І на сьогодні є діючим тренером».

Унікальною для Львова назвала цю подію Оксана Вацеба, заступник начальника управління з питань фізичної культури та спорту Львівської облдержадміністрації, і побажала М. Хусківадзе теплих, добрих і мирних років життя.

Зі словами «Ви є герой» до Михайла Кронідовича звернувся в. о. начальника управління соціального захисту м. Львова Ігор Кобрин. Він вручив знаменитому тренерові медаль і сувенір від імені міського голови Андрія Садового.

Один із перших учнів славного тренера Ярослав Грибальський, координатор Національної Асамблеї інвалідів України, назвав Михайла Хусківадзе вчителем, наставником. «То є більше, ніж тренер. Бо тренер може зробити спортсмена, а наставник – Людину, громадянина, патріота», - зауважив Я. Грибальсткй. Він також розповів, що у серпні 1991 р. після буремних подій, які відбулися в Україні, Михайло Кронідович одразу звернувся до начальника облспорткомітету із запитанням: «Что я могу сделать для Украины?» «То було знаковим», - прокоментував п. Ярослав.

Про те, що 40 років свого життя (з 1963 до 2003 року) Михайло Хусківадзе тренував ще й студентів Львівського медуніверситету, де був доцентом, розповів Анатолій Магльований, професор, завідувач кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини, фізичного виховання і валеології, проректор з науково-педагогічної роботи медичного університету ім. Д. Галицького. «У 1989 р. Михайло Кронідович шукав шляху, як зробити так, щоб інвалідам України жилося краще, щоб вони не відчували жалісливих поглядів, - розповідав А. Магльований. – Тоді він вирішив зайнятися їх реабілітацією за допомогою стрільби з лука. І йому це вдалося». Пан Анатолій також зауважив, що Михайло Кронідович був першим грузином, який прагнув працювати задля розвитку України, а сьогодні за ним пішли й інші, які зараз борються на фронтах війни проти російського загарбника.

Михайло Хусківадзе впродовж усього заходу приймав вітання сидячи. Однак, коли наприкінці заходу пролунало «Ще не вмерла України…», він без зволікань підвівся. І в 95 Михайло Кронідович є гідним прикладом для своїх вихованців!

Наталка ПАВУК

НА ФОТО: Михайло Хусківадзе із сертифікатом про рекорд; вручення сертифікату Книги рекордів України М. Хусківадзе (зліва направо в першому ряду): Валерій Асавуляк, Роман Гутник, Михайло Хусківадзе

Фото автора

Союз організацій інвалідів України Національна асамблея інвалідів України Міністерство соціальної політики України Президент України
Верховна Рада України Кабінет Міністрів України Львівська обласна рада Львівська облдержадміністрація
Львівська міська рада Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Пенсійний фонд України Фонд соціального захисту інвалідів
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123